הגורמים לבעיות איטום - כיצד לבחור קבלן איטום גגות?
 • הגורמים לבעיות איטום – כיצד לבחור קבלן איטום גגות?

  הגורמים לבעיות איטום

  איטום הגג הוא לא עסק לחובבנים – אם אתם לא רוצים להזמין קבלן איטום ולהסתמך על המזל או על הצעת המחיר הנמוכה שקיבלתם – קראו נא מה הן הסיבות הנפוצות לבעיית איטום וקבלו הצעת מחיר מהמומחים של איתור איטום.

  זיהוי בעיה שגוי

  כאשר קבלן האיטום לא מזהה את סיבת הרטיבות הנכונה הפתרון שיוצע לא רלוונטי לבעיה. בעל מקצוע חובבן עלול לאטום את הגג אבל הבעיה היא בכלל מהמרזב או מהקיר.

  חיפוף בהכנת השטח לעבודה

  התרשלות בהכנת הגג לאיטום תוביל בהמשך הדרך לרטיבות בוודאות. כאשר קבלן איטום מניח מערכת איטום חדשה או מחדש את הישנה עליו לפנות חלקי טיח או בטון רופפים לפני יישום האיטום.

  חומרי איטום גרועים

  ישנם הרבה חומרי איטום בשוק, אך רק חלקם מתאימים כפתרון לבעיה שקיימת בגג שלכם. איטום באמצעות יריעות ביטומניות לדוגמה, הנו פתרון טוב לגג בטון חדש. אך במקרה ועל הגג נמצאים מכשולים כמו מזגנים וקולטי שמש, יש לאטום את הגג באמצעות חומרי מריחה. שאלו את הקבלן שבחרתם לבצע את העבודה שהחומר המשמש לאיטום מיוצר על ידי חברה ידועה ושלמוצר הספציפי שבו משתמש קבלן האיטום יש תו תקן.

  יש מספר דרכים לאטום גג:

  • פריסת חומר כמו יריעות ביטומניות
  • מריחה או התזה של זפת – החומר הנפוץ ביותר על מנת לאטום את הגג.
  • הזרקה – הזרקה לסדקים או רווחים בין היריעות או בנקודות חיבור של חומרים בעלי תכונות אטימה.

  שיטת איטום בעזרת מוצר המיועד לאיטום גגות אינו מתאים למילוי סדקים, ובהתאם, מוצר איטום לקירות חיצוניים אינו בהכרח מתאים לגגות. ישנם חומרים המתייבשים מהר ומנגד קיימים חומרים המתייבשים בקצב אטי. חשיבות הייבוש באה לידי ביטוי הן בזמן הדרוש להמתנה בין שכבה לשכבה ובעיקר בעבודה בתקופת העונה הגשומה.

  האם האיטום עמיד בפני חום/קור וצבע

  עמידות בפני חום היא אחת התכונות החשובות ביותר באיטום גגות בישראל. לרוב החומר עמידות טובה בפני נזקי החום. צבע האיטום הוא כהה וידרוש סיוד גג על מנת להגן מפני חום השמש. בחומר שצבעו לבן או כסוף אין צורך בשכבת צבע. כמובן שלכל חומר עלות שונה. אין להקל ראש בבחירת חומר האיטום – זוהי הבחירה החשובה ביותר.

  ניקוז מים עומדים

  אם השיפועים בגג אינם תקינים וקיימים שקעים בגג, יוצרו נקודות רבות על גבי מערכת האיטום שעליהם יעמדו מים לאחר גשמים. יש לבדוק כי החומר הנבחר לאיטום יכול לעמוד בפני עומס של מים עומדים על גביו.

  ביצוע לקוי

  קבלנים רבים מתקמצנים ואינם מורחים כמות מספקת של חומר איטום. עוד סכנה שעלולה לקרות היא שקבלנים רבים פועלים בחוסר סבלנות וחוסר תום לב ומקצרים את הזמן הדרוש בין מריחת שתי שכבות איטום, על ידי כך מספקים ללקוח עבודת איטום בינונית ומטה.

  פגיעה במערכת האיטום

  פגיעה פיזית במערכות האיטום תביא לנזק ביכולת האיטום של המערכת. מתקינים, טכנאים, אנטנות, חלקי מתכת רופפים או ציוד שהושאר על הגג יכולים בקלות להפוך לסדק במערכת האיטום, או שבר שיוביל להצפת הבית.

  לסיכום, עבודת איטום היא עבודה מורכבת מאוד הדורשת מקצועיות רבה. כדי לא ליפול על קבלנים חובבנים יש לבחור קבלן ותיק שיכול להפנות אתכם ללקוחות עבר מרוצים. אל תסתפקו בקבלת הצעת מחיר מהקבלן שמגיע לבדוק את הגג – שאלו אותו כל השאלות לעומק והבינו בדיוק איזה סוג של עבודה ומוצר אתם מקבלים.